Badanie stóp i postawy ciała
W naszym Centrum odbywają się od początku 2012 roku komputerowe badania stóp i postawy ciała. Jest to innowacyjna metoda uzyskania obrazu stóp oraz ich parametrów ortopedyczno-biomechanicznych. Na tej podstawie możliwe jest wykonanie zaopatrzenia indywidualnego – korekcyjnego lub profilaktycznego.
Są to wkładki lub specjalne obuwie, które dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu ich powierzchni, umożliwiają prawidłowe ustawienie stopy na podłożu i tym samym usunięcia problemów bólowych.
Dla kogo
Badania przeznaczone jest dla wszystkich, którzy dostrzegają jakieś problemy ze stopami ( bóle, kłucia, pieczenia, zaczerwienienia, zmiany obrysów stawów, halluksy, trudności w chodzeniu,
odciski,
modzele, zmiany płytek paznokciowych ) oraz ze stawami leżącymi wyżej ( bóle kolan i stawów biodrowych, kręgosłupa, skoliozy wynikające z różnic długości kończyn, skośnie ustawioną miednicę, asymetrię itp.
).
Częstymi pacjentami są dzieci, u których rodzice dostrzegli niepokojące sygnały dotyczące ustawienia stóp, bólów stóp, niechęci dzieci do aktywności, chodzenia na palcach, niesymetrycznego „ścierania” butów, asymetrii ustawienia poszczególnych części ciała.
Osobną
grupą są chorzy na cukrzycę, którzy są szczególnie zagrożeni
problemami ze stopami, związanymi z tzw. „stopą cukrzycową”, w
połączeniu z wadliwym ustawieniem stóp oraz stosowania
niewłaściwego obuwia.
Badanie
Badanie odbywa się m.in na specjalnym komputerowym skanerze, który jest podłączony do komputera z odpowiednim oprogramowaniem oraz kamer, które rejestrują potrzebne parametry kątowe. Kolejne parametry rejestrujemy na matach podobarograficznych, ścieżce tensometrycznej, bieżni itp. Nagrywamy video ( videografia statyczna i dynamiczna ).
Dzięki temu uzyskujemy bardzo dokładne pomiary stóp, wysklepień, parametrów kątowych, analizujemy chód. Całość jest wyświetlana na dużym ekranie, analizowana przez fizjoterapeutę i na bieżąco omawiane z pacjentem. Czas badania to ok. 1 godz.
Analiza
Posiadane dane pozwalają określić, jaki typ stopy mamy okazję badać, jak kształtują się łuki podłużny i poprzeczny, w jaki sposób rozkładają się siły działające na stopy podczas obciążania, skąd się biorą zmiany na skórze ( nagniotki, modzele, odciski, zaczerwienienia ).
Komputer mierzy dokładnie długość stóp, szerokość, kąty koślawości/szpotawości paluchów, kątowe ustawienie kości piętowych, szerokości pięt. Dodatkowo wyznacza inne wartości: wskaźniki Weisfloga i Clarka, obszary przeciążeń i niedociążeń stóp. Wszystkie te dane określają jak stopa jest skonstruowana i dzięki temu można ustalić bardzo dokładnie w jaki sposób można przeprowadzić działania, zmierzające do skorygowania wadliwych ustawień.
Dzieci
Niezwykle ważne jest, by odpowiednio wcześnie reagować na problemy z ukształtowaniem stóp u dzieci. Powodem problemów mogą być wady rozwojowe, zmniejszone lub zwiększone napięcie mięśniowe, powodujące wadliwe ustawienie biomechaniczne, genetyczne uwarunkowania kształtujące wygląd oraz nieprawidłowe ustawienia struktur anatomicznych względem siebie. Niestety częstym powodem problemów ze stopami u dzieci jest stosowanie złego obuwia na zewnątrz oraz do wewnątrz ( dom, przedszkole, szkoła itp. ) pomieszczeń.
Dzięki badaniu mamy gotowy materiał do analizy i określenia z jakim problemem mamy do czynienia i w jaki sposób możemy skorygować ewentualne wadliwe ustawienia stóp. Można to zrobić za pomocą indywidualnych wkładek ortopedycznych, seryjnych wkładek zmieniających kątowe ustawienia stępu, określonych zabiegów rehabilitacyjnych oraz specjalnych ćwiczeń korekcyjnych.
Bardzo ważną sprawą jest omówienie i wybranie odpowiedniego obuwia, korzystając z przykładów. Tutaj wsparcie zapewnia sklep BUCIOREK z Nysy i Opola, w których mamy możliwość dopasowania odpowiedniego obuwia dla każdego dziecka. Im wcześniej zadziałamy w celowany sposób tym szybciej i skuteczniej będziemy mogli skorygować wadliwe ustawienia.
Videografia
Nowością w naszym Centrum jest badanie videograficzne postawy ciała. Mamy możliwość wyznaczenia punktów na ciele pacjenta, które pozwalają na precyzyjne określenie ich położenia w przestrzeni. Daje to dokładne dane położenia m.in.: głowy, barków, łopatek, kątów talii, miednicy, kręgosłupa, fałdów pośladkowych, szpar stawów kolanowych i skokowych, kątowego ustawienia kości piętowych. Badamy pacjenta w rzucie z przodu, tyłu, bokach. Mamy możliwość w określonych przypadkach wykonania tzw. mapowania 3D i uzyskać trójwymiarowy obraz danego obszaru.
Na tej podstawie podejmujemy decyzje dotyczące ewentualnej korekcji ustawień biomechanicznych za pomocą wkładek korekcyjnych seryjnych lub indywidualnych, obuwia indywidualnego projektowanego na miarę, zleceń terapii korekcyjnej itp.
Analiza chodu
Bardzo cennym badaniem określającym symetrię ustawień biomechanicznych jest analiza chodu. Pacjent chodzi lub biegnie na bieżni w określonym tempie, co rejestrują kamery. W warunkach dynamicznych jesteśmy w stanie zbadać amplitudę wychyleń poszczególnych części ciała oraz dokonać analizy kątowej klatka po klatce i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Dodatkowo mamy możliwość dokonania badań na ścieżce tensometrycznej, po której pacjent chodzi, a ślady przetoczenia stóp są przenoszone do komputera do analizy. Oprócz tego możemy zmierzyć na platformie baropodograficznej jakie jest wywierane ciśnienie poszczególnych obszarów stóp na podłoże.
Wizyty kontrolne u dzieci
Dzięki
uzyskanym wynikom, mamy pełne dane o ukształtowaniu stóp dzieci.
Jest to pomocne podczas wizyt kontrolnych, dzięki którym możemy
przekonać się jak stopy się rozwijają, czy wzrost jest harmonijny
na długość i szerokość, czy prawidłowo kształtują się łuki
oraz inne parametry ortopedyczne stóp. Jeśli podczas pierwszej
wizyty zalecone były działania związane z korekcją ustawień
(m.in. ćwiczenia korekcyjne, wkładki korekcyjne ), podczas wizyty
kontrolnej można ocenić stan po tych działaniach oraz odpowiednio
reagować, w zależności od potrzeb. Wizyty kontrolne pozwalają ocenić tendencję rozwojową i prowadzić stały monitoring wprowadzonych zmian biomechanicznych. Mamy materiał do
analizy porównawczej i ustalamy dalsze postępowanie terapeutyczne.
Zaopatrzenie
Po
zebraniu materiału do analizy po badaniu, możemy na jego podstawie
stworzyć indywidualne zaopatrzenie produkowane na miarę ( wkładki
ortopedyczne lub obuwie ortopedyczne ), które pozwoli na
skorygowanie wadliwych ustawień stóp. Podczas fazy projektowania w 3D,
na bazie obrazu i danych uzyskanych podczas badania, można dowolnie
zaprojektować powierzchnię danego zaopatrzenia, aby w precyzyjny
sposób ustawić stopę w prawidłowych warunkach. Komputer z bardzo
dużą dokładnością pod kontrolą projektanta, pozwala stworzyć
powierzchnię, która pozwala m.in. na:
-
odciążenie
odcisków i modzeli
-
zlikwidowania
płaskostopia poprzecznego ( za pomocą peloty śródstopnej,
dostosowanej długością, szerokością, wysokością oraz miejscem
usytuowania do danej stopy )
-
uniesienie
łuku podłużnego
-
korekcję
ustawienia koślawego/szpotawego kości piętowych
-
odciążenie
płytek paznokciowych, biorących udział w nieprawidłowym
podparciu
-
odciążenia
rozcięgna podeszwowego
-
podparcie
zewnętrznych krawędzi stóp w przypadku stóp wysokich i
wydrążonych.
Stworzone są ze specjalnego materiału bazowego
pochodzącego od światowych liderów w zakresie produkcji tworzyw
termoplastycznych o różnych, pożądanych gęstościach i twardościach. Jest to system „zamkniętokomórkowy",
który dzięki swojej budowie nie chłonie wilgoci i
posiada wyjątkowe właściwości amortyzacyjne.
Wkładka finalnie pokryta jest skórą, mikrofibrą lub innymi materiałami do wyboru., aby jak najlepiej
„współgrała” ze stopą i była łatwa w utrzymaniu w
czystości.
Obuwie
Podczas
badania dużo czasu poświęcamy również obuwiu. Niestety, źle
dobrane, przyczynia się do powstawania trwałych zmian
degeneracyjnych stóp. Częstymi błędami podczas kupowania butów
są zbyt krótkie i wąskie obuwie, zbyt niskie w okolicy palców,
zbyt wysoki obcas, nie wiązane, pozbawione prawidłowej ochrony od
strony podeszwy itp.
Posiadając już dane dotyczące wymiarów i
parametrów stóp, możemy zasugerować rodzaj prawidłowego obuwia,
który będzie najlepszy dla danych stóp. Opowiemy o kilku
najważniejszych cechach i parametrach, które powinny być
zachowane, żeby buty były komfortowe i nie powodowały negatywnych
zmian w obrębie stóp oraz stawów wyżej leżących.
Miejsce badania
Badania wykonujemy w naszym LABORATORIUM DIAGNOSTYKI STÓP I POSTAWY CIAŁA ComplexLAB w NYSIE i OPOLU ( lokale wspólne ze sklepem z obuwiem dziecięcym BUCIOREK )
NYSA: ul. Piastowska 9B
OPOLE: pl. Piłsudskiego 11
Tel. do rejestracji: 730 30 20 31