Światłolecznictwo jest działem fizykoterapii, w którym wykorzystuje się promieniowanie podczerwone, widzialne i nadfioletowe. Stąd do światłolecznictwa zalicza sie również wykorzystanie do celów leczniczych promieniowania słonecznego, czyli helioterapię.
Światło spolaryzowane
Leczenie światłem spolaryzowanym ma ugruntowana pozycję w fizjoterapii. Ze względu na dużą skuteczność, niewielką liczbę przeciwwskazań oraz niskie ryzyko wystąpienia działań ubocznych, urządzenie do terapii światłem spolaryzowanym ( Bioptron, SOLARIS ) z powodzeniem jest wykorzystywane w licznych placówkach.
REGENERACJA TKANEK: leczenie oparzeń, rany pooperacyjne, pourazowe i trudno gojące się, owrzodzenia, owrzodzenia żylakowe, powikłania cukrzycy (stopa cukrzycowa), odleżyny;
BÓLE ZWIĄZANE Z URAZAMI (również w medycynie sportowej): naderwane więzadła stawowe, uraz lub stłuczenie mięśnia, stłuczenia i siniaki, rekonwalescencja po długim unieruchomieniu;
ZESPOŁY BÓLOWE: choroba zwyrodnieniowa stawów, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, rwa kulszowa, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty, bóle głowy o podłożu migrenowym;
BIOSTYMULACJA: w profilaktyce i leczeniu chorób, w przebiegu których dochodzi do powstania stanów zapalnych z nasilonym bólem i obrzękiem;
Światło spolaryzowane:
- przyspiesza procesy przemiany materii i regeneracji tkanek np. w leczeniu oparzeń i odmrożeń i w gojeniu ran
- poprawia przepływ krwi przez tkanki tzw. mikrokrążenie
- działa przeciwbólowo
Promieniowanie podczerwone jest promieniowaniem niewidzialnym, umiejscowionym w widmie promieniowania elektromagnetycznego między czerwienią widma światła widzialnego a mikrofalami. W lecznictwie wykorzystuje się promieniowanie podczerwone o długości fali od 770 nm do 15000 nm.
Działanie biologiczne polega na wpływie cieplnym na tkanki. Energia promieniowania pochłoniętego przez tkanki zwiększa energię kinetyczną ich cząsteczek, a tym samym podnosi stan cieplny tkanek, czyli ich temperaturę.
Tkanki ludzkie, zawierające dużą ilość wody, dobrze pochłaniają promieniowanie podczerwone, ulegając ogrzaniu w stopniu zależnym od ich pojemności cieplnej. Powstałe w nich ciepło zostaje z prądem krwi przeniesione w głąb ustroju. Padające na skórę promieniowanie podczerwone zostaje od niej odbite w ok. 30 % reszta zaś przenika w gląb skóry.
Wpływ biologiczny tego promieniowania polega na działaniu ciepła, które powoduje:
- rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry, a w związku z tym zwiększony przepływ przez tkanki krwi tętniczej
- zmniejszenie napiecia mięśni
- podwyższenie progu odczuwania bólu
- wzmożenie przemiany materi
Odczyn miejscowy występuje w skórze w miejscu jej napromieniowania, obejmując jednak swym zasięgiem sąsiadujące z nim okolice. Polega na rozszerzeniu naczyń krwionośnych skóry, powodującym jej zaczerwienienie, stąd odczyn ten nazywa sięrumieniem cieplnym.
Lampa Sollux wyposażona jest w komplet filtrów ze szkła koloru czerwonego i niebieskiego. Szkło koloru czerwonego przepuszcza promienie podczerwone i promienie widzialne czerwone, natomiast szkło koloru niebieskiego przepuszcza głównie niebieskie promienie widzialne. Filtr niebieski ogranicza oddziaływanie promieni podczerwonych, światło niebieskie działa uśmierzająco na ból i z tego względu znajduje zastosowanie w leczeniu nerwobólów i przeczulicy. Filtr czerwony stosuje się w naswietlaniu stanów zapalnych tkanek miekkich, leczeniu trudno gojących się ran.
W naszym Centrum do dyspozycji Pacjentów są nowoczesne lampy do terapii światłem spolaryzowanym ( SOLARIS ) oraz światłem podczerwonym ( LUMINA ).